Jeśli myśląc o austriackich winach, w głowie pojawia Ci się skojarzenie z bielą… koniecznie musisz poznać Burgenland. W tym regionie słoneczne, kontynentalne lata nadają typowego charakteru czerwonych win: pełnych, o złożonym bukiecie.
Czy wiesz, że w Burgenlandzie winorośl uprawiali już starożytni Rzymianie? Historia jednak lubi zaskakiwać i dla kontrastu Burgenland jest… najmłodszym austriackim krajem związkowym. Został on przeniesiony z Węgier do Austrii dopiero w 1921 roku.
Burgenland ma sześć obszarów regionalnych dla win jakościowych: Neusiedlersee DAC, Ruster Ausbruch DAC i Leithaberg DAC na północy, a na południu Rosalia DAC, Mittelburgenland DAC i Eisenberg DAC. Każdy z nich ma inną charakterystykę, np. Ruster Ausbruch DAC jest jedyną gminą w Austrii, której przyznano status DAC dla słodkiego wina. Szczególny mikroklimat z wysoką wilgotnością sprzyja powstawaniu szlachetnej pleśni, dzięki czemu winiarze mogą produkować wina beerenauslese i trockenbeerenauslese.
Bezapelacyjnie w Burgenlandzie królują jednak czerwienie tworzone z odmian blaufränkisch i zweigelt. Według szacunków blisko 20% powierzchni winnic porasta blaufränkisch. I mimo że szczep rośnie we wszystkich obszarach regionalnych, produkowane wina dość mocno się w nich różnią. Eisenberg oferuje idealne warunki dla mineralnych i eleganckich czerwonych win. Za to w regionie Rosalia, gdzie winorośl rośnie na ciężkich glebach gliniastych, wina są głęboko owocowe.
Co ważne, winiarze z Burgenlandu wiedzą również, jak zaimponować złożonymi winami białymi. Do ich produkcji wykorzystują szczepy chardonnay, pinot blanc, neuberger i grüner veltliner.