Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Weinland, Burgenland

Weinland, Burgenland
Jeśli myśląc o austriackich winach, w głowie pojawia Ci się skojarzenie z bielą… koniecznie musisz poznać Burgenland. W tym regionie słoneczne, kontynentalne lata nadają typowego charakteru czerwonych win: pełnych, o złożonym bukiecie.

Czy wiesz, że w Burgenlandzie winorośl uprawiali już starożytni Rzymianie? Historia jednak lubi zaskakiwać i dla kontrastu Burgenland jest… najmłodszym austriackim krajem związkowym. Został on przeniesiony z Węgier do Austrii dopiero w 1921 roku.

Burgenland ma sześć obszarów regionalnych dla win jakościowych: Neusiedlersee DAC, Ruster Ausbruch DAC i Leithaberg DAC na północy, a na południu Rosalia DAC, Mittelburgenland DAC i Eisenberg DAC. Każdy z nich ma inną charakterystykę, np. Ruster Ausbruch DAC jest jedyną gminą w Austrii, której przyznano status DAC dla słodkiego wina. Szczególny mikroklimat z wysoką wilgotnością sprzyja powstawaniu szlachetnej pleśni, dzięki czemu winiarze mogą produkować wina beerenauslese i trockenbeerenauslese.

Bezapelacyjnie w Burgenlandzie królują jednak czerwienie tworzone z odmian blaufränkisch i zweigelt. Według szacunków blisko 20% powierzchni winnic porasta blaufränkisch. I mimo że szczep rośnie we wszystkich obszarach regionalnych, produkowane wina dość mocno się w nich różnią. Eisenberg oferuje idealne warunki dla mineralnych i eleganckich czerwonych win. Za to w regionie Rosalia, gdzie winorośl rośnie na ciężkich glebach gliniastych, wina są głęboko owocowe.

Co ważne, winiarze z Burgenlandu wiedzą również, jak zaimponować złożonymi winami białymi. Do ich produkcji wykorzystują szczepy chardonnay, pinot blanc, neuberger i grüner veltliner.

Zakaz sprzedaży
Wino Landhaus Paul Zweigelt
Wino czerwone Austria 2021
59,00 750 ml
Wino Landhaus Paul Gruner Veltliner
Wino białe Austria 2021
59,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu