Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Aragonia, Calatayud DO

Aragonia, Calatayud DO
Calatayud jest wyjątkowym i ekscytującym regionem winiarskim w Aragonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, który zdobył uznanie dzięki swoim głębokim, intensywnym winom, szczególnie tym produkowanym z odmiany garnacha. Denominación de Origen (DO) Calatayud została ustanowiona w 1989 roku, co czyni ją jednym z młodszych regionów winiarskich Hiszpanii, ale winiarstwo w tym obszarze ma bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.

Początki produkcji wina sięgają II w p.n.e. jak dowodzą badania archeologiczne, ale pierwsze znane nam wzmianki pisane pochodzą już z I w p.n.e. Region Calatayud położony jest na wysokich płaskowyżach i stokach gór Sistema Ibérico, gdzie winnice znajdują się na wysokościach od 550 do ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Ta wysokość, w połączeniu z kontynentalnym klimatem regionu, charakteryzującym się gorącymi latami i chłodnymi zimami, a także znacznymi różnicami temperatur między dniem a nocą, stanowią wyzwanie dla winiarzy. Gleby w Calatayud są różnorodne, ale dominują gleby skaliste i żwirowe, które są szczególnie korzystne dla odmiany garnacha, zapewniając jej głębię i koncentrację.

Wina z Calatayud są znane z mocnych aromatów czerwonych i czarnych owoców, złożonych nut przyprawowych i mineralnych, a także z dobrze zintegrowanych tanin, które łączą się w strukturę umożliwiającą długie starzenie. Odmiana garnacha, serce regionu Calatayud, jest często uprawiana na winoroślach starszych niż 45 lat, co dodatkowo wzmacnia intensywność i złożoność produkowanych tu win.

Oprócz garnachy, której uprawy zajmują 54% w regionie (1730 ha), uprawiane są tu również inne odmiany, takie jak tempranillo, syrah, merlot i cabernet sauvignon dla czerwonych win, oraz macabeo (viura) i chardonnay dla białych win.

Region Calatayud nie tylko skupia się na produkcji wysokiej jakości win, ale również na zrównoważonym rozwoju i ochronie swojego unikalnego środowiska winiarskiego. Wielu producentów w Calatayud angażuje się w praktyki organiczne i zrównoważone, co podkreśla ich zobowiązanie do ochrony terroir i promowania bioróżnorodności.

Zakaz sprzedaży
Wino Honoro Vera Garnacha Magnum
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2018
109,00 1,5l
Wegańskie
Wino Honoro Vera Garnacha
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2021
49,00 750 ml
Wegańskie
Wino Atteca
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2020
95,00 750 ml
Wegańskie
Wino Atteca Armas
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2021
229,00 750 ml
Wegańskie
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu