Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Abruzja, Montepulciano d'Abruzzo DOC

Apelacja o powierzchni 36,000 ha, położona pomiędzy Adriatykiem a górskimi masywami Gran Sasso i Majella, determinuje charakter klimatu charakterystycznymi głębokimi zmianami temperatur pomiędzy dniem a nocą. Większość terytorium pod uprawy to śródlądowy region górski z klimatem kontynentalnym (65%), natomiast reszta to obszar przybrzeżny, o zdecydowanie większej łagodności.

Region ten od wieków zaangażowany jest w uprawę winorośli, o której wspominał sam Owidiusz. Rozwinął się on znacząco, zwłaszcza w dobie renesansu i tuż po zjednoczeniu Włoch. Niemniej jednak, kluczowym okresem dla rozpoznawalności Abruzji pod względem winiarskim było ostatnie pół wieku, które uczyniło montepulciano niewątpliwym królem pośród odmian. Szczep ten, obecny co najmniej od XVIII wieku w Abruzji, zajmuje ponad połowę obszaru apelacji i wciąż zwiększa swoją powierzchnię, obecnie obejmując ponad 17,000 ha. Na drugim miejscu jest odmiana biała trebbiano, zajmująca obszar 14,000 ha.

Abruzja to w znacznej mierze (3/4) domena wielkich spółdzielni, których jest ponad 40. Co w połączeniu z większymi rodzinnymi winnicami, daje około 160 producentów.

Zakaz sprzedaży
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu