Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Wenecja Euganejska, Prosecco DOC

Wenecja Euganejska, Prosecco DOC
Prosecco DOC, rozsławione na całym świecie, to region winiarski położony w Wenecji Euganejskiej, który słynie z produkcji jednych z najbardziej lubianych win musujących. Ta malownicza część północno-wschodnich Włoch, obejmująca prowincje Treviso i Triest, jest miejscem, gdzie tradycja i nowoczesność spotykają się w kieliszku pełnym bąbelków.

Historia Prosecco DOC sięga czasów starożytnych Rzymian. Nazwa „Prosecco” pochodzi od małej wioski w pobliżu Triestu, gdzie uprawiano starą odmianę winorośli o tej samej nazwie. Jednak współczesne prosecco zawdzięcza swoją popularność głównie pracy winiarzy z prowincji Treviso, którzy na początku XX wieku zaczęli produkować musujące wino na szerszą skalę.

Gleby Prosecco DOC są zróżnicowane, co pozwala na uprawę winorośli w optymalnych warunkach. W regionie dominują gleby wapienne i gliniaste, które sprzyjają uprawie odmiany glera – podstawowego szczepu używanego do produkcji prosecco. Klimat regionu charakteryzuje się łagodnymi zimami i ciepłymi latami, z odpowiednią ilością opadów.

Oprócz glery w Prosecco DOC dopuszczalne są również inne odmiany, takie jak verdiso, bianchetta trevigiana, perera oraz odmiany międzynarodowe jak pinot grigio, pinot noir i chardonnay, choć w mniejszych ilościach.

Proces produkcji prosecco jest unikalny. W odróżnieniu od szampana, który przechodzi drugą fermentację w butelce, prosecco produkowane jest metodą Charmata, gdzie druga fermentacja odbywa się w dużych, ciśnieniowych zbiornikach ze stali nierdzewnej. Ten sposób produkcji pozwala na zachowanie świeżych aromatów i owocowego charakteru wina.

Krajobraz regionu Prosecco DOC to nie tylko winnice. Winiarskie szlaki wiodą przez malownicze wzgórza, historyczne miasteczka i urokliwe wioski. Region ten jest również bogaty w tradycje kulinarne, które doskonale komponują się z lokalnym winem.

Zakaz sprzedaży
Prosecco Sessantacampi Rose
Wino różowe Wytrawne Włochy
57,00 750 ml
Prosecco Corte Delle Calli Extra Dry DOC Magnum
Wino białe Półwytrawne Włochy NV
125,00 1,5l
Prosecco Corte Delle Calli Extra Dry DOC
Wino białe Półwytrawne Włochy NV
22,00 200 ml
Prosecco Corte Delle Calli DOC Frizzante
Wino białe Wytrawne Włochy
19,90 200 ml
Prosecco Corte Delle Calli Brut DOC Rose
Wino różowe Wytrawne Włochy
55,00 750 ml
Prosecco Corte delle Calli Brut DOC Organic
Wino białe Wytrawne Włochy NV
61,00 750 ml
Organiczne
Prosecco Via Vai Extra Dry
Wino białe Półwytrawne Włochy NV
19,90 200 ml
Prosecco Via Vai Extra Dry
Wino białe Półwytrawne Włochy NV
49,00 750 ml
Prosecco Victoria
Wino białe Wytrawne Włochy 2020
49,00 750 ml
Prosecco Villa Cornaro Extra Dry
Wino białe Półwytrawne Włochy NV
49,00 750 ml
Bestseller
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu