Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Tokaj

Tokaj
Vinum Regum, Rex Vinorum – Wino Królów, Król Win. Tak o winie Tokaji Aszú z regionu Tokaj powiedział przed laty król Ludwik XV. Dla najpopularniejszych krajowych odmian winorośli Tokaj jest domem. Dla miłośników węgierskiego wina – mekką.

Tokaj rozciąga się na zboczach położonych u podnóża gór Zemplén, w północno-wschodnich Węgrzech. Historia produkcji wina sięga tu ponad tysiąca lat i, jak podają historycy, w 1730 roku właśnie tutaj został ustanowiony pierwszy na świecie system klasyfikacji winnic. 27 lat później Tokaj został uznany za pierwszą na świecie apelację. A w 2002 roku UNESCO uhonorowało Tokaj, uznając go jako chroniony krajobraz kulturowy i wpisując na listę światowego dziedzictwa.

Tokaj jest niezwykle urokliwy. W tym węgierskim regionie mieści się wiele średniowiecznych zamków, pałaców, szlaków przyrodniczych, ale też niemal 3 tysięcy piwnic winiarskich wykutych w skałach wulkanicznych. Region składa się z około 30 wiosek i miasteczek, z których każde ma własną winiarnię. Unikalne połączenie warunków klimatycznych i geograficznych (ze zboczami wulkanicznymi, mokradłami tworzącymi specjalny mikroklimat, który sprzyja pojawieniu się szlachetnej pleśni, oraz lasami dębowymi) jest niezwykle korzystne dla uprawy winorośli.

W Tokaju produkuje się jedno z najlepszych naturalnych słodkich win na świecie – Tokaji Aszú. Do jego produkcji węgierscy winiarze używają lokalnych odmian furmint, hárslevelű i sárgamuskotály.

Zakaz sprzedaży
Wino musujące Zsadanyi Tokaj Brut Furmint
Wino białe Wytrawne Węgry 2011
119,00 750 ml
Wino Zsadanyi Tokaj Aszu 6 Puttonyos Furmint
Wino białe Słodkie Węgry 2010
349,00 500 ml
Wino musujące Zsadanyi TKJ Rose
Wino różowe Półwytrawne Węgry 2019
31,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu