Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Piemont, Barolo DOCG

Piemont, Barolo DOCG
Barolo DOCG to prestiżowa denominacja winiarska zlokalizowana w Piemoncie w północnych Włoszech, słynąca z produkcji wyjątkowo bogatych i aromatycznych czerwonych win. Obecnie zajmuje około 2000 hektarów winnic, rozciągających się na wzgórzach Langhe wokół miasteczka Barolo.

Historia win Barolo sięga XIX wieku, kiedy to marchesa Giulia Falletti di Barolo oraz jej mąż, Tancredi, przyczynili się do rozwoju lokalnej produkcji wina. Winifikacja według nowoczesnych metod sprawiła, że Barolo zyskało miano "wina królów, króla win". W 1980 roku Barolo zostało oficjalnie uznane jako DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), stając tym samym na najwyższym szczeblu drabiny włoskich win jakościowych.

Klimat w Barolo jest kontynentalny, z zimnymi zimami i ciepłymi latami, co stanowi idealne warunki dla długiego okresu dojrzewania winogron. Silne różnice temperatur między dniem a nocą dodatkowo sprzyjają akumulacji aromatów w gronach.

Podstawowym szczepem uprawianym w Barolo jest nebbiolo, który jest znany z tworzenia win o głębokiej rubinowej barwie, które z czasem przechodzą w granat. Wina te charakteryzują się intensywnymi aromatami truskawek, wiśni, tytoniu, skóry oraz trufli, z bogatymi taninami, które doskonale dojrzewają.

W denominacji pojawiają się zarówno konserwatyści jak i moderniści, stąd różne style tutejszych. Nie są to tanie pozycje, ale z reguły wydane na nie pieniądze stanowią dobrą lokatę. Cena zależna jest od rocznika, producenta, dostępności na rynku, etc. Kupując młode roczniki natrafiamy na butelki często jeszcze skryte, niedopowiedziane, które testują naszą cierpliwość, nagradzając za wytrwałość niesamowitymi doznaniami. Dobrze skrojone Barolo to wino niemal kontemplacyjne, pozwalające na długie rozmowy przy wciąż ewoluującym kieliszku.

Zakaz sprzedaży
Wino Gaja Barolo Dagromis
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2018
649,00 750 ml
Wino Cascina Chicco Barolo Rocche di Castelletto
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2017
209,00 750 ml
Wino Cascina Chicco Barolo Riserva Ginestra
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2013
345,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu