Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Nelson

Nelson
Duża powierzchnia, korzystne warunki klimatyczne oraz sprzyjający mikroklimat sprawiają, że Nelson to obecnie jeden najważniejszych obszarów winiarskich w Nowej Zelandii. Niezwykle malownicze położenie winnic w pobliżu plaż i wysoka jakość tamtejszego wina przyciągają do regionu wielu turystów i miłośników wina z całego świata.

Nelson to region uprawy winorośli znajdujący się na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Jest to pełen uroku obszar winiarski o powierzchni około 1 080 hektarów. Najstarsze spotykane tu nasadzenia winorośli datuje się na 40 lat, co świadczy o tradycji i długiej historii winiarstwa w rejonie.

Nelson jest znany z produkcji wysokiej jakości win. W regionie dominują dwie główne odmiany winogron: białe sauvignon blanc i czerwone pinot noir. Oba typy są idealnie dostosowane do obecnego klimatu, co przekłada się na wyrazisty smak i rozpoznawalny aromat. Oba szczepy stanowią około 80% całej produkcji dla tego obszaru.

Średnia temperatura w regionie wynosi około 16 stopni Celsjusza, co sprzyja długiemu i równomiernemu okresowi dojrzewania winogron. Roczne opady deszczu oscylują w okolicach 1000 mm, co zapewnia odpowiednią wilgotność dla upraw.

Termin "Nelson" opisuje w regionie mikroklimat, który jest bardziej suchy i słoneczny niż w innych częściach Nowej Zelandii, dzięki czemu region ten jest idealnym miejscem do uprawy winorośli. Pozwala na to również unikalne ukształtowanie terenu ze wzgórzami i dolinami.  W efekcie rocznie produkuje się tu około 4% nowozelandzkiego wina.

Nelson jest również jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można winnice znajdują się w bliskiej odległości plaż, co niewątpliwie nadaje im mocno turystycznego charakteru.

Czas zbioru winorośli w Nelson różni się w zależności od odmiany. Dla  sauvignon blanc jest to zwykle koniec marca lub początek kwietnia, a dla pinot noir koniec kwietnia lub początek maja. Dobór odpowiedniego momentu jest oczywiście kluczowy dla uzyskania najwyższej jakości wina.

Zakaz sprzedaży
Wino Waimea Cabernet Franc Syrah
Wino czerwone Wytrawne Nowa Zelandia 2018
95,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Chardonnay
Wino białe Wytrawne Nowa Zelandia 2019
95,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Sauvignon Blanc
Wino białe Wytrawne Nowa Zelandia 2022
69,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Riesling
Wino białe Wytrawne Nowa Zelandia 2021
73,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Gewurztraminer
Wino białe Półwytrawne Nowa Zelandia 2022
73,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Pinot Noir
Wino czerwone Wytrawne Nowa Zelandia 2019
95,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Albarino
Wino białe Wytrawne Nowa Zelandia 2022
69,00 750 ml
Wegańskie
Wino Waimea Pinot Gris
Wino białe Wytrawne Nowa Zelandia 2021
85,00 750 ml
Wegańskie
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu