Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

La Rioja, Rioja DOC

La Rioja, Rioja DOC
La Rioja to perła hiszpańskiego winiarstwa, słynąca z produkcji niektórych z najbardziej cenionych win na świecie. Jako Denominación de Origen Calificada (DOC) Rioja, jest to pierwszy region w Hiszpanii, który otrzymał tę najwyższą klasę klasyfikacji wina, co odzwierciedla jego niezrównaną jakość i spuściznę. Rozciągający się wzdłuż rzeki Ebro, od gór Sierra de Cantabria na północy po Sierra de la Demanda na południu, La Rioja oferuje idealne warunki do uprawy winorośli, z różnorodnym klimatem i bogatą mozaiką gleb gliniasto-wapiennych i gliniasto-żelazawych. 

Historia winiarstwa w regionie sięga czasów rzymskich, jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w XIX wieku, gdy producenci z Rioja zaczęli stosować techniki winifikacji opracowane w Bordeaux, co przyczyniło się do wyrafinowania stylu i jakości ich win. Dziedzictwo to jest nadal żywe, z nowoczesnymi technologiami winifikacji łączonymi z tradycyjnymi metodami, aby tworzyć wina o unikalnym charakterze i głębi.

Rioja jest najlepiej znana ze swoich czerwonych win, które dominują w produkcji regionu. Są one głównie wytwarzane z odmiany tempranillo, uzupełniane przez garnachę, graciano i mazuelo. Wina Rioja są cenione za ich złożoność, elegancję i potencjał do długiego starzenia, z możliwością rozwoju bogatych aromatów i subtelnego bukietu. Region produkuje również wspaniałe wina białe, głównie z odmian viura (macabeo), oraz różowe, które zyskują na popularności dzięki swojej świeżości i aromatyczności.

Rioja jest podzielona na trzy główne subregiony: Rioja Alta, Rioja Alavesa i Rioja Oriental (wcześniej znana jako Rioja Baja), każdy z nich charakteryzuje się unikalnym mikroklimatem i rodzajem gleby, co przekłada się na różnorodność stylów i smaków win. Rioja Alta i Rioja Alavesa, z ich chłodniejszym klimatem, są znane z produkcji eleganckich, dobrze zbudowanych czerwonych win o dużej zdolności do starzenia. Rioja Oriental, z cieplejszym klimatem, produkuje wina bardziej owocowe i dostępne do wcześniejszego picia.

Oprócz tradycyjnej klasyfikacji wiekowej win (Crianza, Reserva, Gran Reserva), istnieje tu również system kategoryzacji dla win z pojedynczych winnic (Vinos de Viñedo Singular), które mają na celu podkreślenie unikalności terroir konkretnych lokalizacji.

Zakaz sprzedaży
Wino Familia Valdelana Gran Reserva
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2013
119,00 750 ml
Wino Rosario Vera Rioja
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2019
95,00 750 ml
Wegańskie
Wino Honoro Vera Rioja
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2021
49,00 750 ml
Wegańskie
Wino Agnvs de Valdelana Malvasia
Wino białe Wytrawne Hiszpania 2019
73,00 750 ml
Wino Agnvs de Valdelana Crianza
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2019
109,00 750 ml
Wino Agnvs de Valdelana Tempranillo
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2018
75,00 750 ml
Wino Agnvs de Valdelana Reserva
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2017
179,00 750 ml
Wino Valdelana Vi-Ve
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2019
53,00 750 ml
Oliwa Agnvs Valdelana
Oliwy i oleje Hiszpania
65,00 500 ml
Wino Centum Vitis Juan Valdelana ze złotem
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2013
899,00 750 ml
Wino Valdelana Seleccion Crianza
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2019
69,00 750 ml
Wino Familia Valdelana Reserva
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2017
95,00 750 ml
Wino Familia Valdelana Tempranillo
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2021
49,00 750 ml
Wino Familia Valdelana Blanco Semi Sweet
Wino białe Półsłodkie Hiszpania 2021
55,00 750 ml
Wino Barón Ladrón de Guevara Autor
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2020
75,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu