Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Katalonia, Priorat DOQ

Katalonia, Priorat DOQ
Region winny Priorat, znajdujący się w sercu Katalonii w Hiszpanii, jest jednym z najbardziej prestiżowych i unikalnych obszarów winiarskich na świecie, znanym ze swojej wyjątkowej klasyfikacji jako Denominación de Origen Qualificada (DOQ).

Priorat to niewielki, górzysty region w prowincji Tarragona. Od północy region ogranicza masyw górski Montsant, od zachodu pasmo górskie La Figuera, od wschodu pasmo górskie Molló, a od południa terytorium otwiera się wzdłuż biegu rzeki Siurana, która płynie w kierunku rzeki Ebro. Rzeka Siurana i jej dopływy stanowią główną arterię geograficzną tego obszaru i tworzą szereg dolin i małych równin, również dzięki złożonej geologii gór i zboczy.

Kwalifikowana Nazwa Pochodzenia  Priorat obejmuje powierzchnię 2196 hektarów winorośli, które uprawia 511 winiarzy. Administracyjnie do DOCa Priorat należy 9 gmin. Kraina o bogatej historii z miejscem o nazwie Cartoixa d'Scala Dei, które stanowi historyczną kolebkę win i uprawy winorośli w Priorat. W XII wieku kartuzi przywieźli z Prowansji wiedzę i techniki potrzebne do rozwoju uprawy winorośli, która mocno się zakorzeniła i ewoluowała na przestrzeni wieków. Wiele winnic uprawianych jest na stromych, tarasowych zboczach na wysokościach od 100 do 750 m n.p.m. i nachyleniu sięgającemu czasem 60%.

Główne odmiany tutejszych winorośli to garnacha i cariñena. Stanowią one podstawę dla większości czerwonych win z regionu. Słyną z intensywnych aromatów ciemnych owoców, złożonych nut mineralnych i dobrze zintegrowanych tanin, które razem tworzą głębokie, pełne i długowieczne wina.

Zakaz sprzedaży
Wino Clar del Bosc
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2019
249,00 750 ml
Wegańskie
Wino Bluegray Priorat
Wino czerwone Wytrawne Hiszpania 2020
129,00 750 ml
Wegańskie
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu