Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Katalonia, Penedes DO

Katalonia, Penedes DO
Region Penedès, rozciągający się między malowniczymi pasmami górskimi a wybrzeżem Morza Śródziemnego w Katalonii, Hiszpanii, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dynamicznych obszarów winiarskich kraju. Znany ze swojej klasyfikacji jako Denominación de Origen (DO), Penedès cieszy się umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim, który w połączeniu z bogatą mozaiką gleb, od piaszczystych po gliniaste i wapienne, tworzy idealne warunki do uprawy szerokiej gamy odmian winogron.

Penedes to denominacja o najbogatszej historii- sięgającej już czasów fenickich i tradycji winiarskiej w Katalonii. Ponad 2500 hektarów winnic rozciąga się na całym terytorium pomiędzy morzem a górami, w połowie drogi między Barceloną a Tarragoną. Gleba, klimat i wysokość dzielą DO Penedès na 10 stref o niepowtarzalnym charakterze. Niezwykły wpływ Morza Śródziemnego czyni ten teren doskonałym siedliskiem winorośli. Region ten jest szczególnie słynny z produkcji cavy, czyli hiszpańskiego wina musującego charakteryzującego się orzeźwiającym smakiem. Oprócz cav Penedès produkuje również znakomite białe i czerwone wina spokojne, wykorzystując zarówno lokalne, jak i międzynarodowe odmiany winogron. Wśród nich wyróżniają się autochtoniczne odmiany takie jak xarel·lo, macabeo i parellada dla białych win oraz tempranillo, garnacha i monastrell dla czerwonych.

Innowacyjność i eksperymentowanie są kluczowymi cechami regionu Penedès, gdzie producenci win łączą tradycyjne techniki winiarskie z nowoczesnymi metodami, aby tworzyć wina o unikalnym charakterze i wysokiej jakości. To podejście, wraz z zaangażowaniem w zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście, przyczynia się do rosnącej reputacji Penedès jako lidera w produkcji win organicznych, które obecnie stanowią już ponad 60% tutejszej produkcji.

Penedès jest nie tylko ważnym centrum produkcji wina w Katalonii, ale również kluczowym miejscem dla enoturystyki, oferującym odwiedzającym możliwość odkrywania winnic, degustacji win oraz uczestnictwa w festiwalach i wydarzeniach kulturalnych związanych z winem. Dzięki swojemu bogactwu kulturowemu, historycznemu i gastronomicznemu, Penedès przyciąga miłośników wina i turystów z całego świata, pragnących doświadczyć esencji katalońskiego dziedzictwa winiarskiego.

Zakaz sprzedaży
Wino Ramon Canals Onna Xarello
Wino białe Hiszpania 2021
69,00 750 ml
Organiczne
Wino Ramon Canals Onna Negre Ecologic
Wino czerwone Hiszpania 2021
69,00 750 ml
Organiczne
Wino Agusti Torello Mata Xarel.lo Vermell
Wino białe Hiszpania 2021
62,00 750 ml
Wino Agusti Torello Mata XIC Xarel lo Organic
Wino białe Hiszpania 2021
51,00 750 ml
Organiczne
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu