Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Kastylia i Leon, Ribera del Duero DO

Kastylia i Leon, Ribera del Duero DO
W ciągu ostatnich dekad, Ribera del Duero zyskała międzynarodowe uznanie i szacunek, stając się synonimem wysokiej jakości win hiszpańskich. Dzięki połączeniu unikalnego terroir, starannie selekcjonowanych odmian winogron i zaangażowania winiarzy w ciągłe doskonalenie technik produkcji, wina z Ribera del Duero kontynuują swoją tradycję jako jedne z najbardziej poszukiwanych i cenionych na świecie.

Ribera del Duero, położona w sercu hiszpańskiej Kastylia i León, to jedna z najbardziej prestiżowych i uznanych denominacji (DO) w świecie winiarstwa. Ten renomowany region winiarski rozciąga się wzdłuż rzeki Duero, obejmując prowincje Burgos, Segovia, Soria i Valladolid. Ribera del Duero DO została oficjalnie ustanowiona w 1982 roku, choć historia winiarstwa na tym terenie sięga czasów rzymskich. Dziś to 282 winnice zajmujące obszar 62,000 hekratów.

Region charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem, z gorącymi latami i mroźnymi zimami, co w połączeniu z dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą, sprzyja powolnemu dojrzewaniu winogron i koncentracji aromatów. Gleby w Ribera del Duero są zróżnicowane, od wapiennych i gliniastych po piaszczyste i żwirowe, co dodatkowo wpływa na złożoność i charakter produkowanych tutaj win.

Dominującą odmianą winogron w Ribera del Duero jest tempranillo, lokalnie nazywane Tinta del País lub Tinto Fino, która jest podstawą dla większości czerwonych win z tego regionu. Wina Ribera del Duero słyną z głębokiej rubinowej barwy, intensywnych aromatów dojrzałych czerwonych owoców, takich jak czereśnie i maliny, połączonych z nutami wanilii, dębu, kakao i skóry, wynikających z dojrzewania w dębowych beczkach. Wina te charakteryzują się również mocną strukturą, eleganckimi taninami i długim, satysfakcjonującym finiszem, co czyni je doskonałymi kandydatami do starzenia.

Ribera del Duero produkuje również ograniczone ilości wina białego, głównie z odmiany albillo, które zyskują na popularności dzięki swojej świeżości i aromatyczności.

Region jest znany nie tylko z produkcji wysokiej jakości win, ale także z silnego związku z historią i kulturą Kastylia i León. Wizyta w Ribera del Duero oferuje nie tylko możliwość degustacji wyjątkowych win, ale również odkrycia bogatego dziedzictwa kulturowego, w tym zamków, klasztorów i malowniczych miasteczek, które są świadkami długiej historii regionu.

Zakaz sprzedaży
Brak produktów spełniających podane kryteria
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu