Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Dolina Rodanu, Crozes-Hermitage AP

Co sprawia, że wina z Crozes-Hermitage AP są tak wyjątkowe? To zasługa klimatu. Gorące, suche lata, przeciwstawione chłodnym, mroźnym zimom, tworzą warunki idealne dla winorośli. To właśnie tu odmiana syrah osiąga swoją szczytową formę, dając życie intensywnym winom czerwonym.

Crozes-Hermitage AP mieści się na lewym brzegu Rodanu, na 45. równoleżniku. To największa z północnych apelacji Doliny Rodanu. Rozciąga się na 11 gmin położonych w departamencie Drôme. Znajduje się 20 km na północ od miasta Valence i 3 km na północ od miasta Tain-l'Hermitage.

Apelacja Crozes-Hermitage AP została utworzona w 1937 roku. Wówczas ograniczała się do gminy, której nazwę nosi. Dopiero w 1952 roku dekret objął dziesięć innych okolicznych gmin i po rozszerzeniu winiarze zaczęli rozwijać swoje nasadzenia.

Wina z Crozes-Hermitage AP są tak pełne osobowości dzięki różnorodności terroir. Od gleb gliniasto-wapiennych po żwirowo-piaszczyste – każdy kawałek ziemi oddaje winom swój niepowtarzalny charakter. Rozległe winnice z Crozes-Hermitage AP podlegają podwójnemu wpływowi klimatu. Na północy panuje klimat umiarkowany, z prawie stałym wiatrem, który przynosi piękną pogodę i niskie temperatury latem, ale także przenikliwe zimno zimą. Odczuwalny jest również wpływ klimatu śródziemnomorskiego. Wysoki poziom nasłonecznienia idzie w parze z gorącym i suchym latem. Zimy

są chłodne, ale nie przesadnie. Opady deszczu są umiarkowane, ze szczególnie ulewnymi deszczami pod koniec lata. W Crozes-Hermitage AP wśród win czerwonych na pierwszy plan wysuwa się syrah. Oferuje doskonałą równowagę między owocami i taninami. Jest soczyste i delikatne, ma granatowo-czerwony kolor i nos z czerwonymi owocami i kwiatowymi aromatami. Z biegiem lat rozwija nuty przypraw i skóry. Wina białe, produkowane głównie z winogron marsanne i roussanne, mają piękny złoty kolor, są dobrze zbalansowane. Mają piękny kwiatowy nos z nutami suszonych owoców.

Zakaz sprzedaży
Wino Vidal-Fleury Crozes-Hermitage Blanc
Wino białe Wytrawne Francja 2020
139,00 750 ml
Wino Vidal-Fleury Crozes-Hermitage Rouge
Wino czerwone Wytrawne Francja 2019
139,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu