Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Dolina Rodanu, Châteauneuf-du-Pape AOP

Kraina niekończących się ekspresji – tak region Châteauneuf-du-Pape AP nazywają lokalni winiarze. Na światowej scenie winiarskiej Châteauneuf-du-Pape błyszczy naprawdę jasno. Jego bogata historia, sięgająca starożytności, oraz ciągłe zaangażowanie winiarzy w jakość sprawiają, że jest to jedna z najbardziej szanowanych apelacji francuskich na świecie.

Châteauneuf-du-Pape AP to klejnot w koronie francuskich regionów winiarskich, położony w malowniczej dolinie Rodanu. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to papież Jan XXII, rezydujący w Awinionie, zlecił budowę majestatycznego zamku i założenie winnic. Tak powstał „nowy zamek papieża”, który do dziś jest symbolem winiarskiej doskonałości. Wina z Châteauneuf-du-Pape AP zostały oficjalnie uznane w 1936 roku poprzez uzyskanie Appellation d'Origine Contrôlée (AOC).

Na obszarze 3,1 tys. hektarów rozciąga mieści się pięć apelacji gminnych: Châteauneuf-du-Pape, Bédarrides, Courthézon, Orange i Sorgues. Châteauneuf-du-Pape AP produkuje średnio 12 milionów butelek w roku, z czego 93% win czerwonych i 7% win białych. Tutejsi winiarze są bardzo

zaangażowani w kwestie zrównoważonego rozwoju. Według szacunków co trzecia winnica jest prowadzona zgodnie z technikami rolnictwa ekologicznego lub biodynamicznego.

W apelacji Châteauneuf-du-Pape AP panuje też wyjątkowy klimat, naznaczony słońcem i silnym mistralem. Śródziemnomorska aura z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi zimami tworzy idealne warunki do uprawy winorośli. Mistral zaś chroni winorośle przed wilgocią, minimalizując ryzyko chorób grzybowych.

Châteauneuf-du-Pape AP opiera się na pięciu różnych terroir. Najbardziej charakterystyczne są duże, zaokrąglone kamienie, zwane „galets roulés”. Oddając zgromadzone za dnia ciepło, pomagają winoroślom dojrzewać równomiernie podczas chłodniejszych nocy.

W apelacji Châteauneuf-du-Pape AP rośnie aż 13 różnych odmian winorośli – i zdecydowanie króluje grenache. Dopełniają ją m.in. syrah, mourvèdre, cinsault czy counoise. Chociaż białe wina są mniej powszechne, to te, które tu powstają, zachwycają swoją złożonością i elegancją.

Zakaz sprzedaży
Brak produktów spełniających podane kryteria
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu