Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Dolina Rodanu

Dolina Rodanu
Ten malowniczy region winiarski położony wzdłuż rzeki Rodan jest prawdziwym rajem dla miłośników wina. Rozciąga się od Vienne do Awinionu, między Masywem Centralnym a Alpami. Tylko czy wiesz, że Dolina Rodanu jest jednym z najstarszych regionów winiarskich na całym świecie?

Dolina Rodanu obejmuje tak dużą odległość (prawie 240 kilometrów!), że istnieje winiarski podział na północną i południową część regionu. Północny obszar nazywa się septentrionales, zaś południowy – méridionales. Oddzielone są one od siebie 40-kilometrową przerwą między miastami Valence i Montélimar, w których prawie nie uprawia się winorośli. Podział ten widać jak na dłoni w winach Doliny Rodanu, a dokładniej mówiąc – ich zróżnicowaniu.

W północnej części Doliny Rodanu, od Vienne do Valence, klimat sprzyja produkcji wyjątkowych win czerwonych, a szczególnie z wiodącej prym odmiany syrah. Tutaj, w słynnych apelacjach takich jak Hermitage, Côte-Rôtie i Cornas, winiarze tworzą wina pełne charakteru i elegancji. Jednak nie tylko czerwienie dominują w tej części Doliny Rodanu. Białe odmiany, takie jak viognier, marsanne i roussanne, również odnajdują tu swoje miejsce.

Na południowym odcinku Doliny Rodanu, od Montélimar do Awinionu, krajobraz mocno się zmienia. Podstawę tutejszych win stanowią odmiany grenache, syrah, mourvèdre czy cinsault. W historycznych apelacjach, takich jak Châteauneuf-du-Pape, Gigondas i Vacqueyras, winnice produkują zarówno czerwone, jak i białe wina o różnorodnych stylach.

Zakaz sprzedaży
Brak produktów spełniających podane kryteria
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu