Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Dolina Douro, Douro DOC

Dolina Douro, Douro DOC
Douro DOC to prestiżowy region winiarski w północnej Portugalii, znany z produkcji wyjątkowych win wzmacnianych oraz coraz bardziej cenionych win spokojnych. 

Historia Douro sięga czasów rzymskich, ale światową sławę region zyskał w XVII wieku, kiedy to wina z Douro zaczęły być eksportowane do Anglii. W 1756 roku Douro zostało zdefiniowane jako pierwszy na świecie regulowany region winiarski, co miało na celu ochronę jego unikalnych win przed fałszerstwami. To zdefiniowanie granic regionu wprowadziło również system klasyfikacji winnic, co było prekursorskie na tamte czasy.

Warunki klimatyczne w Douro są ekstremalne, z bardzo gorącymi latami i stosunkowo chłodnymi zimami. Latem temperatura często przekracza 40°C, co w połączeniu z ubogimi, skalistymi glebami sprzyja produkcji bardzo skoncentrowanych win. Region jest również słynny ze swoich stromych tarasowych winnic, które są nie tylko efektywne dla uprawy winorośli, ale także stanowią spektakularny widok.

Najbardziej popularnymi szczepami winorośli w Douro są touriga nacional, touriga franca, tinta roriz (tempranillo), tinta barroca i tinto cão. Touriga nacional jest uważana za królową portugalskich szczepów, dając wina o intensywnej aromatyczności i strukturze, które mogą doskonale starzeć się przez wiele dekad.

Chociaż nowoczesne technologie zyskują w regionie na popularności, to do unikalności i renomy win z Douro przyczyniają się także tradycyjne metody produkcji. Wciąż można praktykuje się tu tłoczenie winogron stopami w kamiennych kadziach co stanowi sporą atrakcję turystyczną. 

Zakaz sprzedaży
Wino Quinta de la Rosa Reserva
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2017
229,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa Reserva Magnum
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2017
499,00 1,5l
Wino Quinta de la Rosa Tinto Magnum
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2017
199,00 1,5l
Wino Quinta de la Rosa Branco Reserva
Wino białe Wytrawne Portugalia 2019
99,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa Branco
Wino białe Wytrawne Portugalia 2019
71,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa DouRosa Tinto
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2021
71,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa Vale do Inferno
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2019
359,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa Reserva
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2008
215,00 750 ml
Wino Quinta de la Rosa Tinto
Wino czerwone Wytrawne Portugalia 2018
99,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu