Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Burgundia, Mâconnais, Pouilly-Fuissé AP

Burgundia, Mâconnais, Pouilly-Fuissé AP
W apelacji gminnej Pouilly-Fuissé AP trudno się zgubić – gdzie się nie obejrzysz, zerkają na Ciebie skały Solutré lub Vergisson, charakterystyczne dla krajobrazu tych winnic. Jeśli jednak będziesz w tej okolicy, nie wahaj się wdrapać na jedną z nich. Z wysokości niecałych 500 metrów spojrzysz na 200 milionów lat historii!

Apelacja Pouilly-Fuissé AP to raj dla archeologów. 20 000 lat temu kwitła tu jedna z najbardziej rozwiniętych kultur prehistorycznych (kultura solutrejska). We Francji ten obszar sklasyfikowany jest jako „Grand Site de France” i obejmuje Solutré, Pouilly i Vergisson.

Przenieśmy się jednak błyskawicznie w przód. Jako osobna apelacja Pouilly-Fuissé zawitała na enoturystycznych mapach w 1936 roku. Obejmuje cztery wioski: Solutré-Pouilly, Fuissé, Vergisson i Chaintré. Winnice sadzone były na zboczach i u podnóża dwóch wzgórz na podłożu ze skamieniałych wapieni (niegdyś koralowców, które oparły się erozji). Dzisiaj te gleby gliniasto-wapienne pochodzenia jurajskiego tworzą niesamowite warunki dla winorośli.

W apelacji Pouilly-Fuissé AP rośnie przede wszystkim chardonnay. Powstaje z niego eleganckie wino o barwie od bladego do głębokiego złota. Na bukiet składają się różne aromaty: mineralne, cytrusowe, orzechowe czy owocowe (brzoskwinie!). Możesz też znaleźć w nich akację, maślaną brioszkę i miód. W teksturze są bogate, strukturalne.

Zakaz sprzedaży
Wino Chartron et Trebuchet Pouilly Fuisse
Wino białe Wytrawne Francja 2021
145,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu