Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Burgundia, Crémant de Bourgogne AP

Burgundia, Crémant de Bourgogne AP
Apelacja Crémant de Bourgogne AP jest kluczowym elementem w produkcji wina w Burgundii – według szacunków stanowi pochodzi z niej co dziesiąte wino burgundzkie. To apelacja regionalna, co oznacza, że wina oznaczane jako Crémant de Bourgogne mogą być produkowane w różnych departamentach.

Początków apelacji Crémant de Bourgogne AP można szukać w 1975 roku – swój status otrzymała dokładnie 17 października. Apelacja jest ograniczona do produkcji wyłącznie win musujących crémant, wytwarzanych metodą tradycyjną z win spokojnych zwanych vins de base. Wina mogą powstawać w czterech departamentach (Yonne, Côte-d'Or, Saône-et-Loire i Rhône), które obejmują pomniejsze gminy. Obecnie apelacja sprzedaje ok. 19,2 miliona butelek wina rocznie.

W apelacji Crémant de Bourgogne AP wina produkowane są z tradycyjnych burgundzkich odmian winogron, które są podzielone na dwie kategorie. Pierwszą kategorię stanowią pinot noir, chardonnay (minimum 30% produkcji), pinot blanc i pinot gris. Drugą kategorię tworzą gamay, aligoté, melon i sacy. Znaczną większość Crémant de Bourgogne produkuje się jednak z pinot noir i chardonnay.

Białe crémanty są intensywne, mają smak owoców i brioszki, aromatyczną świeżość i lekką kwasowość. Tam, gdzie pojawia się pinot noir, zwiększa się struktura. Zaś różowe Crémant de Bourgogne (kupaż pinot noir i gamay) ma aromaty róż i smak czerwonych owoców.

Zakaz sprzedaży
Cremant de Bourgogne Chartron et Trebuchet
Wino białe Wytrawne Francja 2019
79,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu