Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Burgundia, Côte de Beaune, Volnay AP

Burgundia, Côte de Beaune, Volnay AP
Volnay AP wyróżnia się wśród czerwonych win Côte de Beaune połączeniem delikatności i mocarności. Z czołowego szczepu pinot noir jedni producenci uzyskują wina subtelne, inni – energiczne. Ten burgundzki region potrafi łączyć przeciwieństwa. I to jeszcze jak!

9 września 1937 roku – tego dnia powstałą gminna apelacja Volnay AP. Do dziś produkuje się w niej tylko czerwone wina ze szczepu pinot noir. Co prawda nie ma tu winnic Grand Cru, ale jest kilka wysoko cenionych winnic Premier Cru.

Winnice z Volnay AP były cenione od wieków. Tutejsze zbiory trafiały do Rycerzy Maltańskich, opactw Saint-Andoche d'Autun i Maizières lub do książąt burgundzkich i ich następców, królów Francji (m.in. Ludwika XI).

Krzewy rosną tu na wysokości 230-280 metrów n.p.m. na wzgórzu Chaignot, skierowane na południowy wschód. To wąski i stromo nachylony teren, który ma zapewnić winorośli więcej miejsca. Na szczycie zbocza korzenie winorośli wgłębiają się w wapień oolitowy, który ma różowy kolor z jasnozielonymi plamkami i jest pokryty pokładami łupków. Niżej znajduje się biały wapień o kredowej teksturze, a jeszcze niżej – czerwonawe wapienie. Gleby u podnóża zbocza są bardziej żwirowe.

Wina z apelacji Volnay AP mają kolor, który waha się od jasnego rubinu do jasnego granatu. Wśród aromatów można odnaleźć aromaty fiołka, agrestu, wiśni, które z wiekiem zostają wyparte przez nuty przypraw i śliwek. Jeśli chcieć określić styl wina Volnay AP, to można nazwać go lekkim i aromatycznym, choć są winiarze, którzy z pinot noir tworzą wina eleganckie, mocne. Niezależnie od stylu, tutejsze wina mają znacznie mniejszą zawartość tanin niż wina z sąsiednich apelacji.

Zakaz sprzedaży
Wino Chartron et Trebuchet Volnay
Wino czerwone Wytrawne Francja 2017
325,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu