Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Burgundia, Côte de Beaune, Meursault AP

Burgundia, Côte de Beaune, Meursault AP
Meursault AP to ojczyzna burgundzkich win białych, a w szczególności wyjątkowego chardonnay. Rozciąga się na wyjątkowym terroir, usianym wiekowymi châteaux. W Meursault AP nie ma Grand Cru, ale tutejsze wina wyrażają całą magię tej gleby.

Meursault AP jest gminną apelacją w regionie Côte-de-Beaune. Została utworzona 31 lipca 1937 roku. Zajmuje prawie 400 hektarów, z czego ponad 95% przeznaczonych jest pod uprawę chardonnay. Tylko kilka działek obsadzonych jest pinot noir.

Nigdzie w Côte-de-Beaune szczep chardonnay nie radzi sobie lepiej niż tutaj. Wiedzieli już o tym mnisi, którzy obsadzili te ziemie winoroślą już w 1098 roku. Za sukcesem tutejszych chardonnay stoją gleby. Składają się one ze skały osadowej (o niecodziennej nazwie margiel), która prawdopodobnie pojawiła się tu w okresie jury. W glebie można znaleźć dużo wapienia.

Apelacja Meursault posiada 19 climats (siedlisk cechujących się konkretnym terroir) sklasyfikowanych jako Premier Cru, w tym Goutte d'Or, Genevrières, Charmes i prestiżowe Les Perrières, uważane przez miłośników wina za Grand Cru. Białe wina z Meursault AP zostały sklasyfikowane jako Village i Village Premier Cru.

Jakie są białe wina z Meursault AP? Ozdobione nutami masła, prażonych orzechów laskowych, akcentami mineralnymi i kwiatowymi (jak głóg czy czarny bez). Czerwone wina z Meursault AP mają tę samą elegancję, naznaczoną czerwonymi owocami.

Zakaz sprzedaży
Wino Chartron et Trebuchet Meursault
Wino białe Wytrawne Francja 2017
325,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu