Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Burgundia, Chablis, Petit Chablis AP

Burgundia, Chablis, Petit Chablis AP
Choć w nazwie tej apelacji kryje się słowo „niewielki”, to w rzeczywistości wina z Petit Chablis AP robią na sobie duże wrażenie. Ta gminna apelacja produkuje fascynujące wina białe ze szczepu chardonnay (lokalnie znanego jako beaunois).

Apelacja Petit Chablis AP została utworzona 5 stycznia 1944 r. Tutejsze winnice leżą po obu stronach rzeki Serein na powierzchni ok. 730 hektarów. Przez wielu miłośników wina jest uznawana za jeden z klejnotów w koronie regionu Chablis. Winnice rosną tu na wyższych partiach stoków winiarskich lub krawędziach płaskowyżu.

Starannie prowadzone krzewy winorośli rosną w glebach zwanych portlandzkimi, pochodzących z twardych wapieni wymieszanych z piaszczystymi mułami. I choć Petit Chablis AP produkuje również wina mineralne, to nie ma tak charakterystycznej równowagi gliny i wapienia jak region Chablis. Mniejszy udział skamieniałości w terroir oznacza jednak większą owocowość win, co jest ich największym wyróżnikiem.

Wino z Petit Chablis AP ma bladozłotą barwę, aromaty majowych kwiatów z nutami cytrusowymi i mineralnymi. Czasami pojawiają się nuty brzoskwini i innych białych owoców. W ustach są lekkie, żywe, z dobrze zbalansowaną kwasowością. Wina z Petit Chablis AP posiadają jeszcze jedną charakterystyczną cechę: oczywiście mineralność!

Zakaz sprzedaży
Wino Chartron et trebuchet Petit Chablis
Wino białe Wytrawne Francja 2020
115,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu