Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Bordeaux, Pomerol AP

Bordeaux, Pomerol AP
Pomerol AP jest obecnie jednym z najbardziej renomowanych obszarów uprawy winorośli na świecie. Jego wielkość, charakter produkowanego wina, bogactwo merlotów i specyficzne cechy terroir gwarantują, że o Pomerolu niełatwo jest zapomnieć.

Crasse de fer – tak Francuzi mówią na glebę, którą porastają winorośla z apelacji Pomerol. Na powierzchni niemal 800 hektarów żwirowo-piaszczysta powierzchnia miesza się z gliną i wysoką zawartością tlenku żelaza. Taka mieszanka nadaje winom bardzo charakterystyczny styl, który wielu kojarzy się z… truflami.

Historia winiarska na tych bordoskich ziemiach zaczęła się wieki temu, już za czasów cywilizacji rzymskiej. Nowoczesnego kształtu apelacja zaczęła nabierać w połowie XVIII wieku. Uprawy szybko się rozwijały i niecałe 100 lat później zagraniczne statki wypływały z tutejszym winem nawet za ocean. Niestety, postęp zatrzymała epidemia filoksery. Winiarze z Pomerol AP nie dali jednak za wygraną i odbudowali swoje winnice. Nowego ducha w wina z Pomerol AP tchnęło także przybycie nowych rodzin w okresie międzywojennym i po 1945 roku, głównie z regionu Corrèze we Francji i Belgii.

Dziś Pomerol AP znany jest z merlotów o jedwabistych taninach, fiołkowych niuansach z mięsisto-czekoladowymi nutami przybywającymi z wiekiem. Bo, trzeba widzieć, tutejsze wina mają duży potencjał starzenia – nawet do 30 lat! Wszystkie wina z Pomerol AP są wyrafinowane, intensywne i niezwykle zmysłowe.

W regionie rosną przede wszystkim dwie odmiany: merlot właśnie (ok. 85%) i cabernet franc (ok. 15%). Jak podają statystyki, w Pomerol AP wino produkuje 135 winnic. Średnia wielkość winnicy to tylko 5,8 hektara!

Zakaz sprzedaży
Wino Chateau Nenin Pomerol AP
Wino czerwone Wytrawne Francja 2013
379,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu