Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Bordeaux, Graves, Pessac-Léognan AP

Bordeaux, Graves, Pessac-Léognan AP
Chcąc opisać krótko bordoską apelację Pessac-Léognan AP, na usta ciśnie się jedno słowo: oryginalność. Tu wyjątkowe jest nie tylko pochodzenie, klimat czy położenie, ale także ludzie, którzy walczą o zachowanie kultury winiarskiej. W winnicach z Pessac-Léognan AP powstają wspaniałe czerwone i białe wina pełne harmonijnej równowagi między terroir, krzewami, a ręką człowieka.

Wina z apelacji Pessac-Léognan AP mają bardzo oryginalne pochodzenie. Na pagórkowatych terenach znajdują się kamienie i żwir przetaczane przez rzekę Garonne przez prawie 2 miliony lat. Panuje tu także wyjątkowy klimat. Rzeka na wschodzie zmniejsza mrozy, a las na zachodzie ogranicza wiatry i utrzymuje wilgotność. O zachowanie i utrzymanie tych oryginalnych warunków do uprawy winorośli lokalni winiarze walczyli przez długie lata.

Stowarzyszenie Winiarzy Pessac-Léognan (Syndicat Viticole de Pessac-Léognan) chciało ochronić te ziemie przed urbanizacją i ekspansją przemysłową – właśnie ze względu na bardzo rzadką formację geologiczną i szczególny kontekst klimatyczny. Ryzyko się opłaciło, ponieważ obecnie całkowita powierzchnia upraw przekracza 1790 hektarów. Dziś apelacja Pessac-Léognan AP stanowi prawie jedną trzecią obszaru i wielkości produkcji Graves. Średnia produkcja czerwonych i białych win z Pessac-Léognan AP wynosi 75000 hektolitrów rocznie, czyli prawie 10 milionów butelek. Taki wynik znacznie przewyższa produkcję innych lokalnych apelacji, takich jak Margaux czy Pauillac.

W apelacji Pessac-Léognan AP białe wina powstają ze szczepów sauvignon blanc i sémillon, a czerwone z cabernet sauvignon i merlot. Białe mają bogaty aromat kwiatowy z nutami orzecha laskowego, cytrusów, akacji, wosku pszczelego, brzoskwini i nektarynki. W smaku są złożone, intensywne, ale orzeźwiające, z długim finiszem. Czerwone wina zaś mogą pochwalić się aromatami prażonych migdałów i żywicy, a w smaku zrównoważonymi taninami, strukturą oraz przyjemnym finiszem z nutami dojrzałych owoców, porzeczek i fiołków.

Zakaz sprzedaży
Wino Chateau Malartic Lagraviere
Wino czerwone Wytrawne Francja 2016
459,00 750 ml
Wino Chateau Pape Clement
Wino czerwone Wytrawne Francja 2013
729,00 750 ml
Wino La Parde de Haut Bailly
Wino czerwone Wytrawne Francja 2013
195,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu