Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Winnica Wieliczka

Winnica Wieliczka
Winnica Wieliczka powstała w 2013 r. na Pogórzu Wielickim. Ukształtowanie terenu, usytuowanie na południowym stoku oraz osłonięcie winnicy lasem od strony północnej pozwala na uprawę bardziej wymagających winorośli. Tutejsza uprawa merlota jest jedną z najbardziej wysuniętych na północ upraw tego szczepu na świecie.

Winnica Wieliczka należy do Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły. Właścicielka na winie zna się jak mało kto – zajmuje się nim zawodowo od 20 lat. Jest posiadaczką prestiżowego Diplôme National d'Œnologue zdobytego w najstarszej francuskiej uczelni winiarskiej – na Uniwersytecie w Montpellier. Jako flying winemakerka doradzała właścicielom winiarni we Francji, Nowej Zelandii, Australii, Szwajcarii, w Indiach, Rosji czy Rumunii, a ostatnio również w Polsce. Jest też autorką wielu artykułów w prasie specjalistycznej oraz pierwszej w historii książki o produkcji cydru napisanej po polsku („Cydr z polskich jabłek"). Współzałożycielka i vice przewodnicząca Stowarzyszenia Women and Wines of the World oraz współorganizatorka konkursu odbywającego się corocznie w Monte Carlo (Monako). Przewodniczy jury w międzynarodowym konkursie Femmes et Spiritueux du Monde i jest wykładowczynią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei właściciel winnicy to Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie, zagorzały ekolog, który ukończył wiele szkoleń o tematyce winiarskiej. Był jednym z pierwszych uczestników kursu Mistrz w Zawodzie Winiarza. Jako pierwszy w kraju uzyskał prawo do akcyzy i sprzedaży własnego wina jako rolnik. Jest też jednym z inicjatorów zmian w ustawie winiarskiej oraz ałożycielem Śląskiego Stowarzyszenia Winiarzy i jego wieloletnim prezesem.

Z takim doświadczeniem właścicieli, zaangażowaniem i chęcią wprowadzenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, Winnica Wieliczka była skazana na sukces. Na 15 ha Winnicy Wieliczka uprawiane są nie tylko winorośle, ale także drzewa owocowe, len, rzepak, słonecznik, grykę, gorczycę, konopie siewne i wiele innych. Jak łatwo się domyślić, produkowane są tu poza winami także inne produkty. Są nimi: cydry, soki jabłkowe i kosmetyki na bazie wina.

Tutejsze wina produkowane są z następujących odmian: chardonnay, riesling, sauvignon blanc, pinot noir, merlot. Winnica Wieliczka słynie z upraw biodynamicznych. Właściciele są przekonani, że o ostatecznym smaku wina decydują owoce, ponieważ wino powstaje w winnicy, nie tylko w przetwórni. Biodynamika jest więc dla nich nie tylko pomysłem na prowadzenie upraw, ale także sposobem życia i oddaniem hołdu naturze. Stosowane w Winnicy Wieliczka do oprysków preparaty biodynamiczne, nie służą zabijaniu czegokolwiek. W biodynamice chodzi o odtworzenie równowagi w ekosystemie i podniesienie odporności uprawianych roślin.

Zakaz sprzedaży
Wino Winnica Wieliczka Chardonnay
Wino - Polskie Białe Polska 2021
99,00 750 ml
Organiczne
Cydr Winnica Wieliczka Bzik
Cydr białe Wytrawne Polska
37,00 750 ml
Organiczne
Wino musujące Winnica Wieliczka Riesling Szumiący
Wino - Polskie Białe Wytrawne Polska 2020
115,00 750 ml
Organiczne
Wino Winnica Wieliczka Jantar
Wino - Polskie Pomarańczowe Wytrawne Polska 2020
99,00 750 ml
Organiczne
Wino Winnica Wieliczka Cuvee Regis
Wino - Polskie Czerwone Wytrawne Polska 2021
107,00 750 ml
Organiczne
Wino Winnica Wieliczka Pinot Noir
Wino - Polskie Czerwone Wytrawne Polska 2020
124,00 750 ml
Organiczne
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu