Przejdź do głównej treści
...więcej niż wino

Pighin

Pighin

Historia winiarni nie jest tak długa jak tradycja produkcji wina w regionie Friuli, która sięga czasów antycznych, niemniej jednak Pighin wpisał się wdzieje regionu złotymi zgłoskami.

Zaczęło się w 1963 roku, gdy trzej bracia Luigi, Ercole i Fernando dokonali zakupu dużej posiadłości od arystokratycznego friuliańskiego rodu w małej miejscowości Risano wchodzącej w skład denominacji Friuli Grave. Na jej terenie znajduje się prócz winnic także, wspaniała, otoczona majestatycznym parkiem  willa  Veneto, która podejmuje gości a także służy za miejsce spotkań biznesowych. Piwnice  tego XVIII wiecznego budynku mieszczą historyczne piwnice pełne wina.  Bracia zreorganizowali po zakupie to duże, obejmujące 200 ha gospodarstwo a trzy lata później otwarto nowoczesną winiarnię zaprojektowaną przez światowej sławy architekta i wykładowcę uniwersytetu w Wenecji -Gino Valle.  W 1968 roku dokupiono 30 ha winnic w regionie Colio. Dziś to wciąż rodzinne przedsięwzięcie, którym przejąwszy nad nim kontrolę zarządza Fernando wraz z żoną Danilą oraz synami Roberto i Rafaelem. Winiarnia wytwarza wino wyłącznie w własnych poddanych ostrej selekcji gron. Za swój logotyp winiarnia przyjęła koguta, który nawiązuje zarówno do promieni słońca, które ten ptak swym pianiem wita a które są tak niezbędne dla winiarzy jak i do tradycyjnego symbolu ziemi i płodności.

 Region uważany za siedlisko jednych z najwybitniejszych win białych we Włoszech. Zwłaszcza nadgraniczna Gorycja  z denominacją Collio.  W związku z konotacjami historycznymi (Habsburgowie) wina uznawane za doskonale łączące się z potrawami kuchni środkowo europejskiej, której wyraźne ślady znajdują się na tym obszarze. Dominują wina białe, ale produkuje się tutaj z powodzeniem również czerwień. Wszystko na obszarze około 1300 ha. DOC Collio. Sama Friulii Venezia Gulia to już obszar przeszło 16 tyś ha, niezwykle rozdrobniony, gdzie winogrodnicy gospodarują na kilku ha. PS. Denominacja Collio ma bliźniaczą (acz dwukrotnie większą) „siostrę” po słoweńskiej stronie.

Zakaz sprzedaży
Wino Pighin Pinot Grigio Collio
Wino białe Wytrawne Włochy 2017
85,00 750 ml
Wino Pighin Sauvignon Blanc Collio
Wino białe Wytrawne Włochy 2021
89,00 750 ml
Wino Pighin Chardonnay Collio
Wino białe Wytrawne Włochy 2021
89,00 750 ml
Wino Pighin Cabernet Sauvignon Collio
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2019
89,00 750 ml
Wino Pighin Merlot Collio
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2018
89,00 750 ml
Wino Pighin Pinot Grigio Friuli Grave
Wino białe Wytrawne Włochy 2017
73,00 750 ml
Wino Pighin Sauvignon Blanc Friuli Grave
Wino białe Wytrawne Włochy 2021
73,00 750 ml
Wino Pighin Chardonnay Friuli Grave
Wino białe Wytrawne Włochy 2020
73,00 750 ml
Wino Pighin Friulano Friuli Grave
Wino białe Wytrawne Włochy 2021
73,00 750 ml
Wino Pighin Cabernet Sauvignon Friuli Grave
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2020
73,00 750 ml
Wino Pighin Merlot Friuli Grave
Wino czerwone Wytrawne Włochy 2020
73,00 750 ml
Prosecco Pighin Brut
Wino białe Wytrawne Włochy NV
71,00 750 ml
Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisując się do naszego newslettera otrzymujesz dostęp do fachowej wiedzy, m.in. e-booków i bonusowych materiałów, które wyślemy do Ciebie w pierwszej kolejności. Najświeższe informacje o nowościach w ofercie i trendach gastronomicznych przyjdą prosto na Twoją skrzynkę. Nic Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera
Komunikat
Zamknij

Serwis prezentuje bogatą ofertę napojów alkoholowych oraz akcesoriów sieci Salonów Fine Wine i przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

(w przypadku braku zgody lub pełnoletności prosimy o kliknięcie „NIE”)

Fine Wine nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu